Kurser

Kurser

Välkommen till Ädelfors folkhögskola Höstterminen 2024. På kursernas webbsidor kan du läsa mer om utbildningarna, ladda ned detaljerade kursprogram, ansöka till alla kurser och kontakta lärare och kurs- och utbildningsledare. Du är alltid välkommen till skolan på studiebesök. Kontakta kursledaren på den utbildning som intresserar dig.

Yrkesutbildningar

Funderar du på att byta yrkesbana eller vill du utveckla din kompetens? Läs en yrkesutbildning på distans.


Vårdbiträde/ Undersköterska distanskurs

Vill du jobba med att hjälpa människor?

Vårdbiträde/ Undersköterska distanskurs

Kursledare
Theres Elmtun
Telefon: 073-096 64 58
theres.elmtun@adelfors.nu


Lärarassistent distanskurs

Vill du jobba med barn och ungdomar skolan?

Lärarassistent distanskurs

Kursledare:
Maria Karlström
Telefon:0383-571 90
maria.karlstrom@adelfors.nu


Elev- och Personlig assistent distanskurs

Vill du jobba inom skola eller omsorg?

Elev- och Personlig assistent distanskurs

Kursledare:
Maria Karlström
Telefon:0383-571 90
maria.karlstrom@adelfors.nu

 

Hälsocoach - Personlig träning och massör distanskurs

Vill du jobba med att stötta människor till ett hälsosammare liv?

Hälso- och friskvårdscoach

Kursledare:
Jonas Nordh.
Telefon: 0383-571 99
jonas.nordh@adelfors.nu

 

Uppdragsutbildning

IT-spåret

En individanpassad utbildning för dig som har IT som passion, som har huvuddiagnosen Autism och bor i Jönköpings län.  IT-spåret är en uppdragsutbildning från Region Jönköpings län tillsammans med de tre samordningsförbunden i Jönköpings län: Södra Vätterbygden, Finnveden och Höglandet. IT-spåret har löpande ansökan och antagning.

IT-spåret

Sofia Braam Sommansson
Projektledare/Koordinator IT-spåret
Telefon: 0383-57120, 073-83 57 120
sofia.braam-sommansson@adelfors.nu

Allmän kurs

Bredda dina studieval och få tillträde till högre utbildning.

Allmän kurs

Behöver du läsa för att få gymnasieexamen? Hos oss kan du under 1-4 år i lugn och ro studera de ämnen du saknar för att nå behörighet mot studier på yrkeshögskola eller högskola.

Allmän kurs

Kursledare:
Jonas Färnemyhr.
Telefon: 070-146 91 45
jonas.farnemyhr@adelfors.nu


Profilkurser

Fördjupa dig inom ett speciellt ämnesområde.

Dataspelsutveckling

Vill du lära dig hur du kan skapa dina egna dataspel?

Dataspelsutveckling

Kontaktpersoner:

Michael Janssen
Kursledare Design
Telefon:073-845 71 19
michael.janssen@adelfors.nu

Niklas Elling
Kursledare Programmering
Telefon: 073-815 32 00
niklas.elling@adelfors.nu

Jesper Flarup
Kursledare Grafik
073-821 54 00
jesper.flarup@adelfors.nu


Indie Game Studio

Har du erfarenhet av dataspelsutveckling och vill lära dig starta ett eget företag?

Indie Game Studio

Kursledare:
Jessica Lycker.
Telefon: 072 - 307 63 00
jessica.lycker@adelfors.nu