För dig som fyllt 18 år, är färdig med gymnasiet och som vill utveckla dig själv och nå upp till nästa nivå!
Ansökan öppnar 7 januari.
Vi erbjuder en utbildning som drivs som ett e-sportsteam inom Counter-Strike. Kursen bygger på att vi skapar en organisation/lag där deltagarna fyller de nödvändiga rollerna.
Vi söker alltså spelare till våra lag och utöver det coacher, analytiker, casters, managers och content creators. Alla roller är öppna för ansökan och vi vill gärna ha både tjejer och killar i organisationen.
Projektet drivs gemensamt av er kursdeltagare med stöd av erfarna mentorer som hjälper er att utvecklas och ta nästa steg. Vi tävlar aktivt och arbetar kontinuerligt med att utveckla organisationen, i nära samarbete med utbildningens lärare.
Utbildningen går på helfart och distans med fysiska närträffar. Det innebär att du åker till Ädelfors Folkhögskola 6-8 gånger under året. Träffarna har olika teman och lärare och mentorer finns på plats, genom att bo på skolan bygger vi också på teamkänslan.
Mellan närträffarna har vi flera nätträffar varje vecka, både dag- och kvällstid kan förekomma.
Utbildningen är eftergymnasial och CSN-berättigad, vilket innebär att du har möjlighet att söka studiemedel. Vi tar gärna emot deltagare med NPF-funktionsvariation då vi har erfarenhet av att anpassa utbildning mot denna kategori av deltagare.
Kursen utvecklas inom ramen för arvsfondsprojektet Next Level.
Vid ansökan anger du vilken eller vilka roller du är intresserad av. Du kommer att bli inbjuden till en “Känn-dig-för”-kurs (KDF) på två dagar. Se det som en tryout! Du får se miljön, träffa lärare och mentorer och får visa vad du kan och delta i intervjuer.
KDF-kursen går på plats på Ädelfors Folkhögskola i Holsbybrunn utanför Vetlanda.
Robert "RobbaN" Dahlström (Management, coaching, Spelarutveckling)
En svensk Counter-Strike-legend som gjort avtryck både som spelare och coach. Han blev känd genom sina insatser i lag som Begrip Gaming, Ninjas in Pyjamas och SK Gaming under 2000-talet. Efter sin spelarkarriär blev han coach för FaZe Clan, ett av världens mest framgångsrika CS:GO-lag, där han bland annat ledde laget till flera stora turneringsvinster, inklusive en Intel Grand Slam-titel 2023.
Ahmed "abdi" Abdi (Coaching, analytics, spelarutveckling)
Svensk Counter-Strike-coach och före detta professionell spelare. Han har varit aktiv inom e-sport scenen sedan 2016, först som spelare och sedan som coach. Han har coachat flera lag, bland annat Young Ninjas och är idag huvudcoach för Metizport, ett av Sveriges mest framstående lag just nu. Under hans ledning har hans lag bland annat vunnit Svenska Cupen kvalat in till majorn i Austin. 2024 vann han VM-Guld som coach med Svenska landslaget i Counter Strike. Abdi är känd för sitt strategiska tänkande, sin förmåga att utveckla unga talanger och sitt lugna ledarskap.
Alex "Sailor" Brasjö (Mindset, coaching, spelarutveckling, streaming)
Sailor är en före detta spelare som tävlat i 1.6 Idag ser man honom ofta på servrarna där han spelar med vänner och har alltid en skön approach till spelet och lagkamraterna. Senare år har Sailor varit coach i Elitserien med MyGame, IWNL och ambassadör för Elite Klan. Hans styrkor är att jobba och driva på gemenskap och knyta samman människor inom E-sporten. Han är en viktig länk mellan att trivas och att satsa. En oerhört sympatisk lagspelare med gigantiskt E-sports hjärta.
Stoffe "stoffef" Frick (Management, ledning, content creation, branding)
Stoffe jobbar som lärare på Ädelfors folkhögskola. Innan detta grundade han E-sport Hultsfred på Hultsfreds gymnasium och IWNL Sweden. Han har jobbat med väldigt många unga spelare genom att bygga olika lagbyggen och få ihop grupper inom E-sporten. Stoffe jobbar som lärare sedan många år. Han har erfarenhet av marknadsföring, PR men också inom webb och har därför haft ganska lätt till att bygga upp organisationer kring olika projekt men också inom E-sport.
Isak "Softarn" Johansson (Observer, content creation, streaming, video)
Isak har pluggat Estetik & Media med E-sportprofil på Hultsfreds gymnasium. Han har spelat i flera lag och gillar gaming. Han har en bra grundförståelse för E-sportens olika grenar och har efter gymnasiet läst vidare till produktionsspecialist. Isaks E-sports intresse har gjort att han frilansat som observer hos ESL/Dreamhack praktiserat på Qruxel, gjort filmjobb åt IWNL samt producerat livesändningar åt Ädelfors folkhögskola.
En lagtillhörighet – inte bara en utbildning.
Mentorer som vet hur man når världstoppen.
Utveckling i din specialisering och som person.
Verktyg för att bygga en karriär inom E-sportens alla roller.